Onderwijswetenschapper prof. dr. Roel van Steensel is benoemd op de leerstoel Lezen en Onderwijs aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Hij gaat zich buigen over de vraag hoe de dalende leesvaardigheid, leesfrequentie en leesmotivatie onder kinderen en jongeren kan worden tegengegaan.
Van Steensel gaat aan de slag met de vraag hoe leraren en de leeromgeving de kwaliteit van het leesproces en de leesontwikkeling van leerlingen kunnen verbeteren. Ook kijkt hij hoe daarbij rekening gehouden kan worden met de individuele verschillen tussen leerlingen en verschillen in de (thuis)omgeving. De onderwijswetenschapper gaat kijken naar de effecten van bestaande leesinterventies in onderwijs en gezin. Hij onderzoekt hoe zulke effecten tot stand komen en hoe die interventies geoptimaliseerd kunnen worden.
Een ander issue is digitalisering voor het leesproces en de effectieve inzet van digitale middelen.
Hij onderzoekt momenteel samen met basisschoolleerkrachten met welke toevoegingen ‘vrij lezen’ voor leerlingen motiverender en effectiever kan worden gemaakt.
Foto: ©Ronald van den Heerik