Kiezers van alle politieke partijen maken zich zorgen over onjuiste informatie op sociale media

Kiezers zijn bezorgd over onjuiste informatie op sociale media tijdens deze verkiezingscampagne. Een onderzoek van Ipsos I&O laat zien dat nieuwswebsites het minst slecht scoren. Facebook, TikTok en X worden het meest gewantrouwd.

De websites en apps van traditionele media scoren nog altijd beter dan sociale media, al doet geen enkel medium het echt goed. In het onderzoek konden potentiële kiezers hun zorgen uiten in een score van een tot zeven. Hoe hoger de score, hoe groter de zorgen over onjuiste informatie. Nieuwssites scoorden met een 4,5 het minst slecht. Facebook, TikTok en X hadden gemiddeld een 6,1.

Overheid

Het wantrouwen komt voor bij kiezers van vrijwel alle politieke partijen. Over het algemeen vertrouwen linkse kiezers nieuwssites en -apps iets meer, maar ook onder de meeste rechtse kiezers scoren deze websites beter dan de sociale media. Alleen kiezers met een voorkeur voor Forum voor Democratie vertrouwen eerder op YouTube, X of Instagram.

Desinformatie is volgens de ondervraagden vooral afkomstig van activisten of actiegroepen. De zorg daarover is over het algemeen groter dan over informatie van buitenlandse overheden, politici of politieke partijen. De Nederlandse overheid vertrouwen kiezers het meest, meer nog dan onafhankelijke journalisten en nieuwsorganisaties.

Bron: de Volkskrant.