Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de taskforce DOGE toestemming gegeven om in de systemen van de federale uitkeringsdienst SSA te kijken. Daarin staan de persoonlijke gegevens van miljoenen Amerikanen opgeslagen. Een lagere rechtbank had DOGE de toegang eerder geweigerd.
DOGE is opgericht om de overheidsuitgaven flink te saneren. De regering-Trump stelt dat DOGE deze gegevens nodig heeft om verspilling aan te pakken. De SSA betaalt maandelijks meer dan zeventig miljoen mensen uit, onder wie pensioengerechtigden en mensen met een beperking. Ook geeft de instantie burgerservicenummers uit.
Volgens verschillende rechters is onbeperkte toegang tot data niet in overeenstemming met het belang van privacybescherming. Ook heeft DOGE volgens de rechters geen duidelijke noodzaak aangetoond voor het inzien van deze informatie. Maar het Hooggerechtshof besliste afgelopen week anders.
Ruzie Musk en Trump
De beslissing komt net op het moment dat president Trump en Elon Musk een enorm conflict met elkaar hebben. Musk leidde DOGE eerder, maar vertrok vorige maand als adviseur van Trump. Op zijn eigen platform X kwam de miljardair met scherpe kritiek op de president. Trump dreigde daarop de contracten tussen de overheid en Musks bedrijven te beëindigen.
Bron: NOS