Waag Futurelab lanceert socialmediaplatform: oso.social. Dit alternatief voor platformen van big tech moet een einde maken aan algoritmes die desinformatie pushen en aan het verhandelen van persoonlijke data. Bij oso.social staat het publieke belang centraal, hebben gebruikers controle over hun eigen data, en bepalen zij zelf wat er op hun tijdslijn mag verschijnen.
Oso.social is sinds vrijdag actief en mensen kunnen meebouwen. Wie wil, kan een account aanmaken en meetesten. Het is de bedoeling dat de bètaversie in januari 2027 wordt geïntroduceerd.
Waag werkt al enige jaren samen met nieuws- en culturele organisaties bij het ontwikkelen van alternatieven voor de sociale media van big tech. Daarnaast is Waag aangesloten bij de Europese beweging rond ‘open socials’; sociale media die gebouwd zijn op open protocollen. Door het open karakter houdt iedere gebruiker hier controle en eigenaarschap over eigen data en feeds.
‘Zelf maken is het antwoord’
‘Deze internationale en nationale samenwerkingen maken een grootschalige transitie mogelijk’, zegt Marleen Stikker, directeur van Waag Futurelab ‘We kunnen niet wachten tot big tech onze regels accepteert. Er staat te veel op het spel. Klagen heeft geen zin. Zelf maken is het antwoord en dat gaat nu heel rap. Nieuwsorganisaties en culturele en andere maatschappelijke partijen lopen nu voorop, op weg naar betere sociale media.’
‘Dat we tijdens de ontwikkeling van oso.social individuele gebruikers en organisaties vragen om mee te bouwen, is een bewuste keuze,’ zegt Waag-strategy director Sander van der Waal. ‘Bij Waag ontwikkelen we technologie met en voor de samenleving. Het is niet alleen aan ons om te bepalen hoe sociale media het beste werken voor de maatschappij. Het beste resultaat ontstaat als mensen en organisaties zelf meedenken en -ontwerpen.’