Broodkevers eten zich een weg door boeken van de oudste bibliotheek van Hongarije

Broodkevers teisteren de bibliotheek van de aartsabdij in Pannonhalma in Hongarije. Zij eten aan de collectie van ongeveer vierhonderdduizend boeken.

Medewerkers van de bibliotheek merkten dat er meer stof op de collectie lag en ontdekten daarna gaten in de ruggen van meerdere boeken, zo meldt de NOS. Ze troffen kevers in de papieren pagina’s. De broodkevers eten het papier op en leggen eitjes in de boeken, waarna de larven ook weer het papier opeten.

Stikstofgas

Hoeveel boeken er beschadigd zijn, is niet bekend. De directeur en de hoofdconservator zeggen dat mogelijk wel honderdduizend boeken gevaar lopen. Medewerkers plaatsen de boeken nu in kratten en verpakken ze in luchtdichte zakken. Daarna wordt er stikstofgas in de zakken gespoten en blijven ze zes weken gesloten. Zo hopen de medewerkers dat de kevers door zuurstofgebrek doodgaan. De boeken worden daarna uit de zakken gehaald, geïnspecteerd en indien nodig gerestaureerd.

Bijbel uit de dertiende eeuw

Onderdeel van de collectie is een bijbel uit de dertiende eeuw. Daarnaast zijn er honderden boeken van voor de uitvinding van de boekdrukkunst, in de vijftiende eeuw. De bibliotheek huist ook duizenden boeken uit de zestiende eeuw.

De Hongaarse abijbibliotheek werd gesticht in 996.

Beeld: De abdijbibliotheek van Pannonhalma (credits Hello Hungary)